champions league: Borussia Dortmund - Napoli

Bramki:
1:0 Reus (10' - k), 2:0 Błaszczykowski (60'),
2:1 Insigne (71'), 3:1 Aubameyang (78')

Widzów: 65 829

W końcu nadeszła wiekopomna chwila - pierwszy raz na meczu najbardziej prestiżowych rozgrywek klubowych na świecie. Cóż, trzeba przyznać, że straciłem cierpliwość. Przez wiele lat liczyłem, że doczekam tej chwili w Krakowie na stadionie Wisły. Podejść było kilka - raz było bliżej, raz dalej. Choć trzeba przyznać, że to na stadionie przy Reymonta miałem okazję usłyszeć "na żywo" hymn tych rozgrywek przy okazji meczu rundy wstępnej przeciwko APOEL Nikozja - fajnie ale chyba wszyscy na stadionie mieliśmy świadomość, że runda wstępna jest trochę jak wersja demo. Żeby doświadczyć pełnej wersji trzeba było więc ruszyć się za granicę.
I w ten sposób po raz czwarty wylądowałem w Dortmundzie.

W sumie jeśli nie w Polsce to czy można wybrać lepsze miejsce na pierwszy raz z Ligą Mistrzów niż mecz klubu, w którym czołowe role odgrywa trójka reprezentantów Polski ? Do tego był to kluczowy mecz dla układu tabeli w chyba najsilniejszej grupie w tej edycji rozgrywek.Tabela przed tym meczem po czterech rozegranych kolejkach wyglądała tak:

1). Arsenal Londyn96-3
2). Napoli97-6
3). Borussia Dortmund66-4
4). Olympique Marseille04-10

Taka sytuacja oznaczała, że Borussia aby w ogóle myśleć o awansie musiała to spotkanie wygrać i to najlepiej w takim stosunku żeby mieć lepszy bilans bezpośrednich spotkań z drużyną Napoli (w pierwszym meczu 2:1 dla Włochów). Z tego powodu mecz zapowiadał się świetnie bo było jasne, że nie ma miejsca na kunktatorstwo. I takie też było to spotkanie: szybkie tempo, sytuacje z obu stron, emocje - naprawdę piłka nożna przez duże "p" jak na Ligę Mistrzów przystało.

Jeśli chodzi o raport z występu Polaków to: Robert Lewandowski rozegrał pełne spotkanie. Gola nie zdobył, zmarnował nawet świetną okazję ale był zamieszany przy każdej bramce dla BVB. Pierwsza padła po karnym na nim, a dwie pozostałe po jego asystach.
Kuba Błaszczykowski spędził na boisku 69 minut i w 2 połowie zdobył bramkę na 2:0.
Powracający po kontuzji Łukasz Piszczek pojawił się na murawie w 81 minucie.

Zaczynamy ...

Mecz świetnie rozpoczął się dla Borussi - w 10 minucie sędzia podyktował rzut karny.

Po bramce na 2:0 ...

epilog:
W równolegle rozgrywanym meczu Arsenal pokonał Olympique. Dwa tygodnie później w ostatniej kolejce fazy grupowe Borussia zwyciężyła w Marsylii, a Napoli pokonało u siebie Arsenal. Oznaczało to, że na koniec w tabeli trzy pierwsze drużyny miały tyle samo punktów - decydował bilans bezpośrednich spotkań.
Z pierwszego miejsca awansowała Borussia, z drugiego Arsenal. Napoli zostało pierwszą w historii rozgrywek drużyną, które nie awansowała mimo zdobycia 12 punktów. Zabrakło im jednej bramki więcej zdobytej z Arsenalem. To była prawdziwa "grupa śmierci"