piątek, 15 stycznia 2016

mistrzostwa Europy w piłce ręcznej 2016 (dzień 1)


faza wstępna, grupa A

15 styczeń 2016
Kraków, Kraków Arena

FRANCJA - MACEDONIA 30:23 (12:12)

POLSKA - SERBIA 29:28 (14:15)

  Duże sportowe imprezy w naszym kraju odbywają się w cyklu dwuletnim. Po piłkarskim euro w 2012, w 2014 roku byliśmy gospodarzem mistrzostw świata w siatkówce. Kolejne dwa lata minęły i nadszedł czas na mistrzostwa Europy piłkarzy ręcznych czyli najtrudniejszy handballowy turniej. Najtrudniejszy bo przecież to właśnie europejski reprezentacje nadają ton w tej niezwykle emocjonującej dyscyplinie.
W pierwszej fazie grupowej reprezentacja Polski trafiła do dosyć silnej grupy gdzie naszymi rywalami byli:
  • Francja czyli absolutny dream team, który nie tylko przyjeżdżał na turniej jako obrońca tytułu ale także aktualny mistrz świata oraz mistrz olimpijski
  • Serbia, drużyna, która wyeliminowała nas z igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012
  • Macedonia, z którą dotychczas mierzyliśmy się dwukrotnie w turniejach mistrzowskich i dwa razy przegraliśmy
Dodatkowo obawy można było mieć ze względu na fakt, że nasza kadra przystępowała do turnieju niestety mocno osłabiona bez nominalnego podstawowego rozgrywającego ponieważ Mariusza Jurkiewicza oraz Grzegorza Tkaczyka wyeliminowały kontuzje. Jedno było jednak pewne, zapowiadały się niezwykle emocjonujące dwa tygodnie w myśl hasła promującego imprezę Feel the emotions ...Mistrzostwa w krakowskiej hali zostały zainaugurowane meczem Francji z Macedonią ...

Obie reprezentacja wspierane były przez całkiem sporą grupę swoich kibiców:
Macedończycy zaprezentowali się bardzo dobrze na tle faworyzowanej ekipy francuskiej, której dotrzymywali kroku aż do 51 minuty meczu kiedy to jeszcze był remis po 22. W końcówce jednak Francja podkręciła tempo gry i wypracowała znaczącą przewagę.


Jeśli chodzi o kulisy turnieju to jednym z reporterów telewizji Polsat relacjonującej ten turniej był Artur Siódmiak znany z pewnego rzutu przez całe boisko:

 tutaj bajeruje cheerleaderki :)

a tutaj już w studio Polsatu wraz z Grzegorzem Tkaczykiem

Po zakończeniu pierwszego meczu miała miejsce oficjalna ceremonia rozpoczęcia mistrzostw:

video: drony, lasery, DJ, tancerki czyli ceremonia otwarcia mistrzostw
video: ciąg dalszy ceremonii rozpoczęcia turnieju, pokaz akrobatów

video: Mika Urbaniak wykonuje hymn mistrzostw "Come play with us" oo o o o ...

Po tej krótkiej części artystycznej w końcu nadeszła pora na najważniejszy punkt wieczoru czyli mecz reprezentacji Polski:


video: "Mazurek Dąbrowskiego" w wersji a capellazaczynamy ...


Pierwszą bramkę w meczu zdobyli Polacy ale to Serbowie szybciej opanowali nerwy i przejęli inicjatywę w meczu osiągając w pierwszej połowie nawet trzybramkową przewagę, którą udało się zniwelować tuż przed przerwą.
Od samego początku drugiej połowy Polacy wzięli się za odrabianie strat i w 39 minucie meczu to my prowadziliśmy trzema bramkami (21:18). Niestety w 47 minucie na tablicy wyników znów pojawił się remis po 25 i do końca meczu trwała zażarta walka.

Na 45 sekund przed końcem Sławomir Szmal obronił rzut karny wykonywany przez Ivana Nikcevica ...


Była to interwencja na wagę zwycięstwa w tym meczu. Polacy nie oddali już piłki do końca.

Graczem meczu wybrany został jednak Michał Jurecki, który jak przystało na prawdziwego lidera pociągnął naszą grę w ataku zdobywając 7 bramek:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz